KOKOŘÍNSKÉ ZASTÁVKY OD
E-KOKORIN.CZ

Na Kokoříně jsme od roku 2013. Jsme dobrovolné naplaveniny, a tak si dovolím naprosto subjektivně popsat vše co mne napadne. Protože nejsme rodáci, dá se k mým recenzím přistupovat tak, jako by byly od jakéhokoliv jiného turisty. Nicméně to, že jsem si Kokořínsko zamiloval je jednoznačné, takže toto je jediná piha na kráse objektivity popisů. Protože přírodní krásy naleznete všude na webu, soustředím se na to nejdůležitější, na zastávky v restauracích, kavárnách, cukrárnách a penzionech.

Posloupnost podniků je čistě náhodná, takže z tohoto nedělejte žádné závěry! Věřte, že jsme na uvedených místech za tu dobu již utratili horu peněz, a tak jsou naše zkušenosti draze vykoupeny 😊 Pokud zde nějaký podnik nenaleznete, neznamená to, že je špatný, ale pouze jsem na něj zapomněl, vynechal, nebo nenavštívil. I tak je toho podle mě více než dost.

RESTAURACE/CUKRÁRNY


Restaurace:

Želízy: Hostinec u Blanky

https://mapy.cz/s/lukulemeba
Toto je krásná hospoda přímo v naší vesnici. Nová majitelka ji pomalu dává do kupy po předchozím majiteli, který ji roky vedl jako rodinný podnik. V podstatě vždy tu najdete obsluhovat majitelku Blanku, nebo někoho z rodiny. Otevřeno je mimo pondělka stále a poměrně dlouho do tmy. Na domácí rohlíky k polévce je radost pohledět a jejich chuť je skvělá. Přední část restaurace je spíše klasický výčep, nicméně už zadní místnost zve k příjemnému posezení na oběd. V zadní místnosti je relativně dost prostoru i pro Vaše děti, navíc zde naleznete nový kulečníkový stůl. To, co je ale již přes rok skvělé, je nová zadní zahrádka-terasa! Zde je cca 8 stolů, je odvrácena od hlavní silnice a je ve stínu sluníčka! Prostě božské posezení s výhledem do zahrady. Když jedete kolem hostince, ve snu by Vás to nenapadlo, že Blanka něco takového vzadu vybudovala! Co je rovněž obdivuhodné, je trpělivost majitelky s malými dětmi 😊 Těsně u hostince je místnost s pecí, kde makají umělečtí skláři nejzvučnějších jmen. Nejde o klasickou pravidelnou výrobu, ale dle mého spíše taková setkání. Také že je celý hostinec vyzdoben prodejnými exponáty z rukou mistrů. Z jídel nic nedoporučím, protože sem přicházíme pravidelně po večeři jen na jedno pivko, případně polévku s rohlíčkem. Pokud hledáte výborné pivo, jste zde správně. Blanka točí polotmavou Holbu 11 a Cvikov 12, takže ne tak úplně standardní značky, avšak o to chutnější! Platba hotově i kartou. Pro kolaře je smutná zpráva, že kola musí nechat venku u hlavní silnice.


Tupadly: Hostinec Tupadly

https://mapy.cz/s/jaluhanugu
Tato restaurace si rovněž zaslouží Vaši návštěvu, nicméně pozor na den a čas kdy sem půjdete. Přes týden mají otevřeno málokdy, avšak o víkendu řekl bych pravidelně. Jídlo vaří výborné, ale prostě ne vždy když si zákazníci vzpomenou. O víkendech s rozumným počasím mívají otevřeno pravidelně i s obědy. Je zde krásné posezení venku, s výhledem na hlavní silnici Mělník-Česká Lípa. Tato trasa je rájem všech motorkářů, takže pokud k nim máte náklonnost, užijete si při obědě krásné představení. Každopádně pro děti správného věku, je to krásné místo s hezkou podívanou! Pokud se zastavíte za sychravého podzimního nebo jarního počasí, vevnitř v krbu se příjemně topí. Je to prostě nádherná venkovská hospoda s výbornou Holbou a slušným majitelem výčepním😊


Želízy: Hospoda Na Kovárně

https://mapy.cz/s/perasosebu
Toto je zvláštní podnik, v podstatě sem nezavítá nikdo mimo místních. Přitom je zde slušná obsluha, relativně dobré pivo (i když Staropramen, ale 11) ale hlavně, obrovská zahrádka! Ona je to spíš zahrada a pro mnoho rodičů s dětmi by to v sezóně mohla být jejich záchrana! Celý prostor je oplocený a děti se téměř nemohou zaběhnout. Navíc je zde pro ně trampolína a pískoviště. Nicméně prostě se zde nikdo neukáže. Pokud bych třeba jel s partou dalších 10 ti lidí na kolech, je to zde skvělé. Na kola je na zahradě prostoru habaděj a něco malého na zub bychom si zde asi také dali. Standardní kuchyně zde v provozu není, takže je potřeba se spokojit se studenými drobnostmi k pivku a pak několika mraženými a rozpečenými polotovary. Pravidelně sem majitelé zvou všelijaké umělce, kteří mají k dispozici docela fajn pódium. Elektrokola jistě nabijete i venku, zásuvka a prodlužovák se jistě najde!


Kokořín: Restaurace s cukrárnou U Koně

https://mapy.cz/s/gotenezoze
Před pár lety, jej zde postupně vybudovala rodina majitelů a vsadili na dobré zákusky a zajímavé prostředí. Pravdou je, že pokud kvete na jaře obrovská třešeň venku, tak mi to to na jejich zahradě se stolečky připadá, jako někde na předměstí Paříže v dobách dávno minulých. Dá se zde krásně zaparkovat kolo do stojanu a sednout ke krásným stolečkům. Všude to tu voní a hezky se tu relaxuje. Výborné dorty dělají majitelé sami a prodávají za relativně rozumné ceny. Navíc k tomu dělají na můj vkus celkem dobrou kávu. Interiér je rovněž velice příjemný a útulný. Jméno místu vtiskla socha koně v životní velikosti, polepena keramickou a skleněnou mozaikou. Prostě místo božské, obsluhuje vždy paní majitelka osobně a na výpomoc má v sezóně celou rodinu a brigádnice. Po několika letech, kdy nabízeli pouze sladké, se najednou objevila i nabídka klasických jídel. Takže jsme neodolali a dali si. Za cenu cca 170 Kč, nějaký řízek s kaší na talíři z ikea, který samotný nevážil zhola nic. Tuším, že jsme někdy ještě ochutnali palačinky s nějakým sýrem a rovněž nic moc. Toto byl konec našich iluzí. Jídelní lístek, který má navozovat obdiv nad "dílem které rodina dokázala vybudovat" mě tedy rovněž nebaví. Od té doby sem občas zajdeme pouze na sladké, nicméně se snažíme mířit již jinam. Při placení kartou paní majitelka vždy pokládá stejnou otázku: prosím pěkně, přejete si zaplatit nějaké spropitné a já na to vždy odpovídám nepřeji. Na hloupou otázku hloupá odpověď. A vždy si vzpomenu na ten předražený řízek naservírovaný stylem 3.cenové skupiny. Je smutné, když se majitelka neudrží a svou touhu po penězích zákazníků dává takto okatě najevo. Škoda.


Jestřebice: Drákulova krčma

https://mapy.cz/s/fapakaresu
Objevili jsme po roce, co jsme se usadili na Kokoříně. Přiznávám, že jsem zde byl na jídle jednou a proto si nemyslím, že jsem ten správný kdo může něco hodnotit. Každopádně alespoň krátce. Jídlo výborné, rodinná obsluha výborná, pivo z Lobče výborné, posezení příjemné. Pan majitel je sympaťák a jeho paní je rovněž velice příjemná. Cizinci, kteří se usadili na Kokoříně a začali zde podnikat. Jejich děti zde chodí do školy a snad jsou všichni spokojení. Před odchodem si s nimi tak hezky povídáte, že si ani nevšimnete, že Vám za jídlo pro dva zmizí tisícovka z peněženky 😊 Je to pochopitelně trošku nadnesené, ale ceny jsou zde opravdu vyšší. Nicméně návštěvu doporučuji! Není to žádný korporátní blábol a místo má osobitou atmosféru! Těším se až si naspořím a se ženou a dětmi sem zase jednou zajdeme na večeři!


Houska: Hostinec pod Houskou

https://mapy.cz/s/pokuvesaze
Toto místo bych každému doporučoval, jako polední zastávku při celodenním výletě na kole! Hospoda sídlí v domě společně s obecním úřadem. Krásný dům z počátku 20.století. Vlastní hostinec je jedna velikánská místnost s kulečníkovým stolem a cca 10 ti stoly. Co je na této restauraci zajímavé a myslím, že pro spoustu zákazníků stěžejní, je způsob prodeje jídla. Veškerá jídla se podávají formou rautu a lidé si standardní hotová jídla nabírají sami. Pochopitelně, že spoustu hostů je nejdříve trošku v rozpacích, nicméně vždy se rychle adaptují na zvolený model. Paní majitelka pouze přinese pití a průběžně doplňuje pokrmy. Jídlo bylo vždy výborné a v cenách cca 100 až 140 Kč. Co si kdo zvládne naložit na talíř, nechť sní. Někdy se mi stalo, že mi paní naúčtovala menší porce dětem, jindy zase ne. Na druhé straně už jedí skoro za dospělé. Venku je příjemná zahrádka s výhledem na rybníček. Opravdu krásné místo s příjemnou obsluhou. Co si jen matně vybavuji, tak mě s dětmi trošku zaskočila cena nealko nápojů, to se mi však stává vlastně vždy 😊 Elektrokola venku nenabijete, vevnitř není problém použít zásuvku na nabíječku a zapojit pouze baterku.


Ráj: restaurace V Ráji

https://mapy.cz/s/bugasepeze
Zde uspějete snad vždy. I mimo sezónu a ve všední den sem lze zajet a dát si jídlo. Všechna jídla jsou standardní a mě osobně nikdy žádné neutkvělo v paměti. Rozhodně jsme sem však nejezdili testovat jídelní lístek! Nikdy jsme nebyli zklamáni! Obsluha byla vždy dokonalá, prostor příjemný a pivo dobré. Čepují zde Zlatopramen, takže vlastně příjemná změna. U restaurace je velice pěkná teráska nad potokem s výhledem a příjemným posezením. Hotová jídla cca kolem stokoruny, minutky výše. Tato restaurace pro nás hraje dost nevděčnou roli, když je jinde moc lidí, když je jinde zavřeno, nebo když má žena dostane chuť na jejich salát, o kterém říká že je nejlepší.


Kokořínský důl: Hotel Kokořín

https://mapy.cz/s/geladocalu
Když jsme se na Kokořín připlavili, byl tento hotel akorát ve výstavbě. Z vyhlídky u hradu jsem sledoval to dílo s rozpačitými pocity. Následující roky jsem na tento objekt koukal ještě trošičku skrz prsty, ale musím říci že se po chvilce vše negativní naprosto rozplynulo. Zůstal mi pouze obdiv nad investorem, který v této stavbě (potažmo celém Kokořínském dole) utopil desítky či spíše stovky milionů korun. Ať peníze přitekly odkudkoliv, vložit je do tak nádherného ale ještě před pár lety dost omšelého místa je obdivuhodné! Zpět k hotel Kokořín. Jedná se o nádherný objekt u kterého se vycházelo z prvorepublikové předlohy a dle mého je výsledek fantastický. Nejedná se o megalomanský architektonický nesmysl, ani rádoby "stylovou" stavbu ve venkovském duchu. Interiér restaurace je precizně proveden. Co ovšem opravdu stojí za zmínku, je ubytování. Toto však ještě budu zmiňovat v samostatné sekci. Co se týká jídla a pití, mnoho toho neřeknu. V hotelu se stavujeme celkem výjimečně mimo sezónu, kdy bývá jako jediný podnik otevřen i v týdnu. Ceny hotelové, avšak ne brutálně přemrštěné. Jsem moc rád, že se hotel stal součástí Kokořína a určitě doporučuji jeho návštěvu!


Kokořínský důl: restaurace Pobuda

https://mapy.cz/s/jukuregoce
Jedná se o místo velice těsně spjaté s hotelem Kokořín. Precizně navržený interiér mě baví od první návštěvy. Každé ze třech míst restaurace má své kouzlo! Venkovní posezení, přední prostor u baru i zadní klidnější místnost s moderním krbem. Sem nás baví zajet mimo letní sezónu, kdy je v restauraci velice příjemně a člověk si i v sychravém počasí připadá, že je v suchu a bezpečí. Jídla zde byla vždy velmi dobrá a řekl bych, že i úměrná jejich ceně. Hotovky jsou k dispozici v cenách cca 130 až 170 Kč a jsou servírována na dobré úrovni. Mimo jiné točí výborné pivo Pobuda, z blízkého pivovaru Neumann. Obsluha byla vždy maximálně příjemná a vstřícná! Pokud tedy chcete navštívit velice příjemnou restauraci a je vám blízký moderní design interiéru, není lepší volba než Pobuda! Restauraci maximálně oceníte mimo hlavní letní sezónu, kdy je zde trošku klid a pohoda!


Kokořínský důl: restaurace Grobián

https://mapy.cz/s/kofusumosa
Tento podnik dnes podle mě tvoří středobod všech turistických výletů na Kokořín. Jedná se zrekonstruovanou hospodu, jejíž počátky se podle mě datují na začátek 20 století. Objekt je zrenovován jen do té míry, aby si zachoval původní ráz. Řekl bych, že se to povedlo na 100%. Obrovské prostranství kolem s nádherným výhledem na skály a přírodní krásy, je dokonalým místem pro posezení na zahrádce! Uvnitř je však také dostatek prostoru a v sychravých dnech je tam i dost útulno! Dobrá a neměnná parta zaměstnanců se stará o hosty velice dobře. Navíc jsou dnes již součástí doprovodné akce mimo hlavní letní sezónu. Každoročně je zde mimo jiné i pivní festival. V zimě zde nalezneme krásný betlém. V této hospodě si dáte snad nejlépe natočené pivo na celém Kokořínsku, Podkováňskou 11ku z pivovaru v Dolním Cetně. Nabídka jídel je naprosto dostatečná a až na občasné výjimky zde s jeho chutí i cenou budete naprosto spokojeni. Na začátku fungování této restaurace jsem z ní byl poněkud rozpačitý, ale dnes si u mě drží přední pozici mezi místy, kam rád zajedu sám na kole, ale i s celou svou rodinou plnou dětí. Jediným mínusem pro nás návštěvníky, je často brutální obsazenost v hlavní letní sezóně 😊


Kokořínský důl: Hospoda u báby Šubrový

https://mapy.cz/s/namofagake
Tak sem jsme s mou ženou zavítali za posledních osm let asi nejčastěji. Byl jsem u toho, když bratři majitelé pomalu tento podnik dávali dohromady a budovali jeho dobré jméno. Vsadili na pohodovou atmosféru a velice příjemnou obsluhu. Věřím, že dnes již pomalu sklízí plody svého úsilí. V sezóně je zde vždy plno. Útulná hospůdka s osobitým stylem, s naprosto nevtíravým hostinským Martinem, který se Vám vždy snaží splnit první poslední! Navíc se zde každý pátek scházejí místní osadníci a hrají a zpívají. Prostě nádhera! Venkovní teráska není příliš prostorná, ale naprosto dostatečná! Mají vždy dobře natočené Svijany a k tomu Plzeň, kterou jsem si nikdy nedal. Jídelní lístek není obsáhlý, ale takové pečené koleno bylo vždy vynikající. Každým rokem mají velikonoční menu, které svou chutí nemá obdoby. Prostě toto je a vždy bude naše srdcová hospůdka a na smrtelné posteli budu mít chuť si sem ještě jednou zajít 😊Cukrárny:


Kokořín: restaurace s cukrárnou U koně

https://mapy.cz/s/gotenezoze
Níže uvedené platí o zákuscích a kávě, nevnímejte obsluhu a nedávejte si zde normální jídlo (viz popis místa v restauracích)
Před pár lety, zde podnik postupně vybudovala rodina majitelů a vsadili na dobré zákusky a zajímavé prostředí. Pravdou je, že pokud kvete na jaře obrovská třešeň venku, tak mi to na jejich zahradě se stolečky připadá, jako někde na předměstí Paříže v dobách dávno minulých. Dá se zde krásně zaparkovat kolo do stojanu a sednout ke krásným stolečkům. Všude to tu voní a hezky se tu relaxuje. Výborné dorty dělají majitelé sami a prodávají za relativně rozumné ceny. Navíc k tomu dělají na můj vkus celkem dobrou kávu. Interiér je rovněž velice příjemný a útulný. Jméno místu vtiskla socha koně v životní velikosti, polepena keramickou a skleněnou mozaikou. Prostě místo božské, obsluhuje vždy paní majitelka osobně a na výpomoc má v sezóně celou rodinu a brigádnice.


Mšeno: Cukrárna u Živných

https://mapy.cz/s/juketokaku
Toto je kapitola sama pro sebe. Jezdíme sem pravidelně 7 let a vždy jsme byli spokojeni nadmíru. Zákusky jsou výborné, obsluha vždy perfektní a velice slušná. Prostředí je útulné, a i když tu stále hrají ty samé francouzské songy, nelezou mi ani po letech na nervy 😊 Celá cukrárna je vyzdobena různými artefakty z počátku 20.století, týkající se tohoto místa. Je to kolikrát velice zajímavé počtení, třeba inzerátů a reklam z první republiky. Neznám lepší kapučíno, než servírují zde! Pokud máte při Vašem výletě po Kokoříně chuť na sladké, je to to pravé místo pro Vás! Rozhodně nebudete zklamáni. K popisu již není co dodat, vše je výborné a ceny přiměřené.


Mšeno: Zmrzlinárna

https://mapy.cz/s/pucedazuje
Nově otevřená zmrzlinárna, co nabízí 30 druhů kopečkové zmrzliny! Na tomto místě nevídané a hodné ochutnání! Zatím jsme toto místo navštívili dvakrát a vždy to byl výborný studený zážitek, zatím za skvělé ceny. Držím palce ať vydrží!

Mělník: Cake Art

https://mapy.cz/s/lecenucabu

Dorty, které jste nezažili! Brutální a úchvatný sladký zážitek, který se jen těžko popisuje. Miniaturní cukrárna s vlastní výrobou něčeho, co snad ani není jen sladkost. Zde totiž vytváří umělecká díla, zaměřena na Vaše chuťové buňky! Nikdy se nevejdete si dovnitř sednout a jen málokdy na maličkou zahrádku, ale nějaký zákusek si odnést musíte! I kdybyste sladkostem neholdovali, kupte si alespoň jeden jakýkoliv dohromady. Budete nadšení a pohlazeni po gurmánské duši. Za pěkného počasí si lze se zákuskem sednout na náměstí na lavičku nebo na kašnu. Prostě pokud budete v Mělníku, nesmíte si toto nechat ujít. I kdyby to mělo být na cestě domů a nechali byste si dobrotu zabalit sebou 😊