JAK JE TO VLASTNĚ S KOLY S ELEKTRICKÝM SRDCEM?

28.05.2019

Elektrokola jsou v dnešní době opravdu "IN". Jak už to tak bývá, co člověk to odlišný názor na ně. Od mnoha zarytých sportovců ale též notorických flákačů často slýchám: "Přeci na tom nejsem tak špatně, abych musel mít elektrické kolo!" Často je to vyřčeno lidmi, kteří ročně ujedou maximálně 200 km a to ještě v létě během týdne dovolené na jižní Moravě. Já najedu se svou elektrikou ročně kolem 3.000 km mezi kopci a v terénu. Nemyslím si, že bych na tom byl tak zle a zároveň rozhodně nejsem žádný cyklistický blázen s obřími lýtky. 

To co si řada "elektrických bezvěrců" zatím neuvědomila je skutečnost, že elektrokolo tu ve většině případů není proto, aby suplovalo fyzickou aktivitu cyklisty. Elektrika je tu kvůli naší duševní pohodě! S baterií si sebou vezete pohodu, klid a čistou radost z jízdy krajinou. Zní to jako klišé a reklamní nesmysl, ale garantuji všem, že je to pravda pravdoucí! Jde o to, že ať vyrazíte na celodenní výlet nebo nějakou rychlou trasu, máte pocit bezpečného návratu!


U moderních elektrokol se středovým pohonem je princip elektropohonu následující. Pohon pomáhá pouze v případě, že je to potřeba. Díky snímačům tlaku na pedály se přípomoc "inteligentně" dávkuje. Znamená to tedy, že pokud z údolí odbočíte do kopce a začnete vydávat větší energii, tak se Vám kolo přizpůsobí a rovněž pomáhá větším výkonem. Pocitově je to, jako by vám narostla křídla. Najednou nic není problém. Cyklista si pouze zvolí jak moc má být pomoc pohonu výrazná. Pravidelně to třeba u mě vypadá tak, že v zimě a na jaře, kdy jezdím málo, mi kolo pomůže dostat se do formy. Na konci sezóny již často pomoc pohonu využívám pouze zřídka, třeba v případě potřeby rychlého návratu z cyklotrasy. Elektropohon je rovněž dokonalý pro výlety mezi kopce s dětmi. Nejmenší se veze v cyklovozíku a jeho sourozencům pomáhám v táhlých kopcích připojením na laně. Zní to poněkud podivně, ale věřte, že každý táta tuto pomoc uvítá a děti přestanou remcat při každém výletu do přírody! Elektromotor Bosch prostě ve finále utáhne čtyři lidi, tři kola a přívěsný vozík! Pochopitelně, že do vozíku automaticky uložím nabíječku pro bezpečný návrat.
Moudří a otevření čtenáři již jistě začínají chápat, že elektrokolo je dokonalá hračka pro dospělé a zároveň úžasný nástroj pro zlepšení fyzické kondice. Vzhledem k tomu, že dávkováním přípomoci pohonu udržíte svou tepovou frekvenci v aerobním režimu, stane se Elektrika ideálním nástrojem pro redukci váhy a dlouhodobé zlepšování fyzické kondice. Pokud si cyklista chce "dát do těla" , tak není nic jednoduššího než výkon motoru omezit na minimum, případně pohon vypnout. Věřte mi, že držet rozumné tempo s vypnutým elektrokolem o hmotnosti 22 kg není žádná legrace!
Ve výše uvedených větách je shrnuto to nejlepší co mě na "elektrice" prostě opravdu baví. Je to právě jeho naprosto všestranné použití.
Individuální zábava - rodina - sport

PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ CHVÍLE NA KOKOŘÍNĚ V SEDLE ELEKTROKOLA OD NÁS!

Pavel